صندوق قرض الحسنه چیست و چه تفاوتی با بانک دارد؟

2725 بازدید
صندوق قرض الحسنه چیست و چه تفاوتی با بانک دارد؟

این روزها تعداد صندوق های قرض الحسنه بسیار بیشتر از گذشته است و هر روز هم به تعداد آنها اضافه می‌شود. صندوق قرض الحسنه نوعی دیگر از بانک ها هستند، البته تفاوت هایی بین این صندوق ها و بانک ها وجود دارد. در این مطلب ما تعریفی از این صندوق ها و تفاوت آنها با بانک ها را به شما ارائه می‌دهیم.

صندوق قرض الحسنه چیست؟

افراد یک جامعه برای دریافت وام معمولا به بانک ها مراجعه می‌کنند. فرآیند دریافت وام از بانک ها معمولا طولانی و زمان‌بر است و شاید در شرایط مالی خاص استفاده از آنها اصلا به نفع شما نباشد. شرایطی مثل طولانی بودن زمان تحویل وام، درخواست ضامن های زیاد برای ارائه وام، پرداخت سودهای بالا و عوامل دیگری از این دست جزو معایب وام‌ های بانکی می‌باشد. اما امروز افرادی با ایجاد صندوق قرض الحسنه این راه را هموارتر کرده‌اند. این صندوق‌ ها ویژگی ها و مزیت های خاص خود را دارند، که باعث شده افراد زیادی به آنها روی بیاورند یا حتی برای ایجاد صندوق قرض الحسنه به صورت خانوادگی یا دوستانه اقدام کنند.

صندوق قرض الحسنه امام حسین(ع)
وام قرض الحسنه مهمترین ماهیت صندوق قرض الحسنه است.

هدف از ایجاد این صندوق ها چیست؟

برای پاسخ به نحوه کارکرد صندوق قرض الحسنه، ابتدا باید بدانیم هدف از تاسیس این نوع از صندوق ها چیست؟ در واقع هدف این نوع از صندوق ها، ارائه وام با شرایط مناسب و آسان به افراد است. عملکرد این صندوق ها به این صورت است که افرادی به دور هم جمع می‌شوند که به یکدیگر اعتماد دارند و اقدام به تاسیس یک حساب قرض الحسنه می‌کنند.

به عنوان مثال یک صندوق خانوادگی را تصور کنید، 10 نفر از افرادی که به یکدیگر اعتماد دارند دور هم جمع می‌شوند و هرکدام مبلغ یک میلیون تومان به حساب صندوق واریز می‌کنند. به این صورت مبلغ 10 میلیون تومان به حساب صندوق واریز می‌شود. تا 10 ماه افراد هر ماه مبلغ یک میلیون تومان به حساب صندوق واریز می‌کنند، و هر ماه از طریق قرعه کشی فردی که می‌تواند از مبلغ وام استفاده کند تعیین می‌شود. همین ماهیت را در ابعاد بزرگ‌تر و با قوانین از پیش تعیین شده برای انواع صندوق های قرض الحسنه در نظر گرفته شده است.

صندوق قرض الحسنه امام حسین در واقع یک واسطه بین شخص نیازمند به وام و شخصی که قصد وام دادن به افراد را دارد می‌باشد. در حالی که یکی از مهمترین مزیت‌های این صندوق ها وام قرض الحسنه است که برای آن هیچ بهره‌ای از وام گیرنده دریافت نمی‌شود.

همچنین این صندوق ها انواع مختلفی دارند، حتی دسته‌ای از صندوق های قرض الحسنه وجود دارند که در تجارت وارد شده‌اند و در حال گسترش قابلیت های خود هستند.

دریافت وام از صندوق قرض الحسنه امام حسین(ع)
فرآیند دریافت وام از صندوق قرض الحسنه امام حسین(ع) بسیار کوتاه تر از بانک ها است

صندوق قرض الحسنه با بانک ها چه تفاوتی دارد؟

نهادهای مالی دیگر مثل بانک ها و دیگر موسسات اعتباری در ازای ارائه وام به افراد مبلغی به عنوان سود دریافت می‌کنند، اما صندوق قرض الحسنه امام حسین در ازای وام هیچ بهره ای از شخص وام گیرنده دریافت نمی‌کند. منابع صندوق های قرض الحسنه از خود مردم و برای استفاده مردم تامین می‌شود، در حالی که منابع مالی بانک ها از منابعی غیر از مردم تامین می‌شود.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://emamhossein77.com/?p=1961
اشتراک گذاری:
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد صندوق قرض الحسنه چیست و چه تفاوتی با بانک دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.